Pár éve hallottuk ezt a kifejezést először, azóta azonban megtanultuk, hiszen nyaranta egyre többször szerepel a médiában ez a figyelmeztető felhívás. A nyári nagy meleg, a kánikulai hőség, amikor a napi átlaghőmérséklet legalább egy napra eléri, vagy meghaladja a 25 (I és II. fokozat) illetve 27 (III. fokozat) fokot, nagyon megviselheti szervezetünket. Leginkább az idősebbek és a kisbabák tűrik nehezen a kánikulai forróságot. A kicsik ilyenkor nyűgösebbek, hisztisebbek, étvágytalanok, kevesebbet alszanak, vagy éjszaka többször is felébredhetnek. Az időseknek még a mozgás is nehezükre esik, és a legtöbben nem figyelnek természetes szomjúság érzetükre, ami szintén sok probléma, testi tünet kiindulópontja lehet.
Augusztust a kánikula havának tartják, de nevezik még nyárutónak, új kenyér havának, vagy kisasszony havának is. A régi római kalendáriumban a sextilis (6.) nevet viselte, ez a neve maradt meg még a Julius Caesar-féle naptárreform után is. Majd Octavianus Augustus császár Krisztus előtt 7-ben, az időközben megnövekedett számú szökőnapok miatt újra rendezte a naptárt, s e hónap nevét is megváltoztatta. A hónapot saját, felvett nevével jelölte meg, mivel életének legtöbb szerencsés eseménye ebben a hónapban történt.
július, Szent Jakab hava, nyárhó, vagy áldás hava.
Induljon a kincskeresés! Gyere velünk! Fedezd fel a benned rejlő kincses térképet! Bátor társakkal leld meg saját kincsesládád kulcsát! Kalandok, erőpróbák, játékok várnak Rád és a legnagyobb kincs, amit csak nyerhetsz, saját magad hősévé válhatsz!